Menu Zamknij

W piątek 21 czerwca w Bialskiej Galerii Fotografii odbył się wernisaż wystawy “Duchowość pogranicza” w ramach Wschodniego Festiwalu Fotografii. Było to wyjątkowe wydarzenie, które przeniosło nas w głąb historii i kultury wschodnich rubieży Polski.
W imieniu Prezydenta Miasta Biała Podlaska, Kierownik Referatu Kultury i Sportu, Pani Beata Demianiuk, podziękowała komisarzowi wystawy Ryszardowi Karczmarskiemu oraz koordynatorowi Wschodniego Festiwalu Fotografii w Białej Podlaskiej, Pani Małgorzacie Piekarskiej. Wyrazy uznania otrzymali również fotografowie Zbigniew Furman, Tadeusz Żaczek, Sławomir Tobis, Adam Krasuski i Lech Mazur za ich nieoceniony wkład.
Tradycyjnie, symbolicznie przy pomocy drabiny, otwarto wystawę “Duchowość pogranicza”.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego niezapomnianego wieczoru oraz wszystkim gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. “Duchowość pogranicza” to nie tylko wystawa fotograficzna, ale także podróż w czasie i refleksja nad historią i współczesnością tych terenów. Zapraszamy do odwiedzania wystawy i odkrywania fascynującego świata wschodnich rubieży Polski!

Po wernisażu odbyło się spotkanie z wybitnym fotografem, instruktorem, żeglarzem i podróżnikiem – Ryszardem Karczmarskim.Ryszard Karczmarski, urodzony w 1957 roku w Gdyni, ukończył studia na UMCS w Lublinie i od 2001 roku jest członkiem ZPAF. Był prezesem Okręgu Lubelskiego ZPAF w latach 2003–2017, a także laureatem Nagrody KAJA i medalu Gloria Artis. Jest organizatorem licznych warsztatów i plenerów fotograficznych oraz twórcą autorskiej galerii fotografii „ATELIER” w Chełmie, którą prowadzi od ponad 23 lat. Od 2015 roku działa jako fotograf niezależny.

„Duchowość pogranicza” Jabłeczna – Narol 2020-23 to kontynuacja plenerów artystycznych, które od wielu lat odbywają się na wschodnich obszarach Polski. Te tereny, bogate w tradycje duchowe i kulturowe, były świadkiem współżycia oraz konfliktów różnych religii i narodowości. Na wystawie zaprezentowane są prace wielu wybitnych fotografów, takich jak: Jarda Beneš, Jakub Byrczek, Jerzy Chaberek, Stanisław Dulny, Barbara Górniak, Sylwester Hawrył, Ryszard Karczmarski, Dariusz Kostecki, Adam Krasuski, Roman Kravchenko, Lech Mazur, Jacek Michalak, Tomasz Michałowski, Halina Morcinek, Kamil Myszkowski, Maciej Pawelec, Andrzej Ruciński, Lena Skarus, Wojciech Sternak, Krzysztof Szlapa, Slawomir Tobis, Jarosław Tulikowski, Janusz Wojcieszak, Andrzej Zygmuntowicz, Tadeusz Żaczek i Paweł Żak.
Andrzej Zygmuntowicz, opisując te plenery, zaznaczył, że region ten, ze względu na swoje położenie na styku różnych kultur i religii, jest miejscem szczególnie naznaczonym historią. Te historyczne i kulturowe bogactwa zostały uchwycone przez fotografów, tworząc unikalny komentarz do dynamicznych zmian zachodzących w tej części Polski.

Historia wystawy „Duchowość pogranicza” Jabłeczna – Narol 2020-23:
Pierwsza odsłona: Centrum Koncertowo-Wystawiennicze w Narolu, lipiec 2023 r.
Druga odsłona: Galeria Atelier w Chełmie, luty 2024 r.
Trzecia odsłona: Bialska Galeria Fotografii w ramach Wschodniego Festiwalu Fotorafii.

“Duchowość pogranicza” to nie tylko wystawa fotograficzna, ale także podróż w czasie i refleksja nad historią i współczesnością tych terenów.

Wystawa będzie dostępna w Bialskiej Galerii Fotografii, ul. Krótka 1 do 4 sierpnia 2024 r.

Na Wschodni Festiwal Fotografii zaprosili: Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk, Bialskie Centrum Kultury, Bialska Galeria Fotografii, Fotoklub Podlaski, Ewa Magier – ETMUS Sp. z o.o., Mariusz Kuc – Coffee Love, Gok Janów Podlaski, Muzeum Fabryka Wódek i Likierów Cieleśnica.

fot. K. Kusznerczuk

Opublikowano wBialska Galeria Fotografii, Fotoklub Podlaski, Wschodni Festiwal Fotografii
Skip to content