„Żakowe tańcowanie na Podlasiu” – TANIEC
Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie” Akademii Wychowania Fizycznego Filii w Białej Podlaskiej od 1969 roku jest „ambasadorem” kultury polskiej w kraju i za granicą. Jego działalność oparta jest głównie na popularyzacji tańca, a przede wszystkim na upowszechnianiu rodzimego folkloru.
Zespół systematycznie koncertuje zyskując uznanie w kraju i za granicą, zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia, a swoje pomysły w ostatnich kilku latach prezentował na scenach i festiwalach w Ameryce Południowej (Argentynie, Brazylii i Paragwaju), Azji Południowo-Wschodniej (Indonezja) na Bliskim Wschodzie (Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman), a także w Europie (Turcji, Holandii, Grecji i Białorusi).
Nowatorskim przedsięwzięciem niespotykanym dotychczas w zespołach folklorystycznych w skali kraju jest połączenie folkloru i jazzu. Z zespołem współpracuje i koncertuje Bialskie Jazz Trio. Połączenie tych dwóch elementów na kanwie rodzimego Podlasia jest doceniane przez publiczność podczas wielu prezentacji.
W bieżącym roku 2021, Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie” promuje swój najnowszy album studyjny „Zagrajże Muzyko” zrealizowany w studiu Polskiego Radia S4 – dostępny w większości serwisów muzycznych m.in.: Spotify, TIDAL, Apple Music itp.
Dzisiejszy Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” to reprezentacyjna grupa folklorystyczna największej i jednej z najlepszych polskich wyższych uczelni.
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” istnieje od niemal 50. lat. To grupa młodych ludzi zafascynowanych polskim folklorem. Trzon Zespołu tworzą studenci
i absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego, jednak w jego szeregach znajdują się przedstawiciele niemalże wszystkich stołecznych szkół wyższych.
Wieloletnia, rzetelna praca pozwoliła nadać Zespołowi specyficzny kształt i charakter. W swoim repertuarze „Warszawianka” posiada różnego rodzaju programy: tańce narodowe; obrazki sceniczne z różnych regionów kraju oparte na polskich zwyczajach i obrzędach; widowiska związane niemalże z każdą tradycją i tematyką narodową. Proponuje również programy edukacyjne dla młodzieży szkolnej oraz szeroką ofertę z tradycjami z okresu Księstwa Warszawskiego i Międzywojennej Warszawy. Zespół wielokrotnie brał udział w prestiżowych imprezach krajowych i zagranicznych.
„Warszawianka” wyróżnia się spośród innych zespołów tego typu niezwykle pięknymi i niebanalnymi opracowaniami muzycznymi na rozbudowany skład instrumentalny oraz oryginalnymi, atrakcyjnymi pomysłami i rozwiązaniami choreograficznymi.