Menu Zamknij

Z tej okazji prezentujemy Państwu animację “W ogrodach Pana Bazylego”, stworzoną przez bialskie dzieci i młodzież z Pracowni Grafiki Komputerowej “Piksel”. Projekt powstał w 2021 roku, przy współpracy Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej i Muzeum Południowego Podlasia, gdzie znajduje się największa w Polsce kolekcja dzieł malarza Bazylego Albiczuka, nazywanego “podlaskim Nikiforem”.

Bazyli Albiczuk to twórca samorodny i oryginalny, obok Nikifora i Ociepki zajmuje czołowe miejsce w panteonie polskich twórców nieprofesjonalnych, artysta obdarzony niezwykłą wrażliwością i niewątpliwym talentem, dla którego sztuka i natura była jedynym sensem i sposobem życia. “W ogrodach Pana Bazylego” w zeszłym roku 2022 zdobył II nagrodę w Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci “Oko Kalejdoskopu”, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Przy tworzeniu filmu filmu “W ogrodach Pana Bazylego” pracowało 23 podopiecznych „Piksela”. W dziele pojawiają się cytaty z zapisków malarza, czytane przez młodych twórców.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia tej surrealistycznej podróży po kwiatowym raju malarza Bazylego Albiczuka”, tak aby rozpocząć rok od wkroczenia w świat dziecięcej sztuki, gdzie można spotkać wyraziste kolory i zabawę formą.

Opublikowano wPiksel
Skip to content