Menu Zamknij

Gorąca informacja z Piksela!

Do kolekcji sukcesów podopiecznych pani Lilli Wielgan-Michaluk z Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel” miło nam dorzucić kolejne tryumfy przyznane podczas XXII Międzynarodowego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży Toruń – Polska 2021, którego organizatorem jest Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu przy współudziale: Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w Warszawie i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu oraz Urzędu Miasta Torunia. Bowiem wśród zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej znalazły się 4 prace autorstwa wychowanków: Lidii Sacharuk, Antoniego Hince, Pauliny Borowskiej i Oliwii Żuk.  

Dodajmy, że na biennale wpłynęło 4738 prac z 29 krajów!!! Jury do zestawu wystawowego zakwalifikowano 769 prac z 24 krajów!!!

Biennale jest okazją do obejrzenia prac we wszystkich możliwych technikach graficznych. Zazwyczaj stopień skomplikowania obrazów uzależniony jest od wieku młodych artystów. Dzieci kilkuletnie najczęściej posługują się technikami z pogranicza grafiki i malarstwa: szablonem, pieczątką albo monotypią. Starsi chętnie sięgają po linoryt, drzeworyt lub suchą igłę lub papieroryt. Nie brakuje też tych najbardziej skomplikowanych: akwaforty i akwatinty. Od kilku lat na biennale obecne są także prace wykonane przy pomocy komputera. 

Podobnie jak w latach ubiegłych najwięcej prac nadesłano z ośrodków europejskich, głównie ze Słowacji, Słowenii, Rosji, Czech i Polski, nie zabrakło interesujących grafik z krajów bardziej odległych często kulturowo egzotycznych, takich jak Chiny, Indie, Malezja czy Tajlandia.

Finalnie powstała cudowna wystawa grafik dzieci i młodzieży z różnych zakątków świata, którą można oglądać do 7 grudnia w siedzibie Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. 

Obrady Jury
XXII MIĘDZYNARODOWE BIENNALE GRAFIKI DZIECI I MŁODZIEŻY
Toruń 2021 

https://www.youtube.com/watch?v=4HHtDkrfRHk

Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano także z Bialskiego Centrum Kultury pracę Julii Kozik, podopiecznej pani Renaty Sobczak z Pracowni “Kreska”.

Naszym bialskim artystom serdecznie gratulujemy!!!

Skip to content