Menu Zamknij

Piksel na Punto y Raya Junior Festival 2021

Gratulacje dla naszych pikselowych artystów!!!

” Ogrody – Bazyli Albiczuk”animacja autorstwa podopiecznych pani Lilli Wielgan-Michaluk z Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel”oficjalnie wybrana do finałowego pokazu Punto y Raya Junior Festival 2021!!! 

W tym roku na festiwal zostało przesłanych ponad 60 filmów z 12 krajów, a do pokazu konkursowego zakwalifikowano 53 filmy, wyprodukowane w 10 krajach, z 4 kontynentów!!!

Punto y Raya Junior Festival to unikatowe i jedyne w skali światowej wydarzenie w całości dedykowane filmowi abstrakcyjnemu, adresowane do dzieci do 13 roku życia, które łączy w sobie film, sztuki wizualne, muzykę, dźwięk i sztukę eksperymentalną.

Wydarzenie, które japońska prasa określiła „najbardziej abstrakcyjnym festiwalem świata” – odbywa się już od 14 lat w renomowanych instytucjach kultury w Europie. W tym roku zawitało do Polski, do Wrocławia. Podczas pokazu konkursowego, w dniach 22-24 października, w Centrum na Przedmieściu we Wrocławiu zaprezentowany został nasz bialski film,  promujący unikatową twórczość malarza Bazylego Albiczuka, nazywanego “podlaskim Nikiforem”. Film powstał dzięki współpracy Bialskiego Centrum Kultury z Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, gdzie znajduje się największa w Polsce kolekcja dzieł tego artysty!!!


Nasza pikselowa animacja została stworzona na bazie cyfrowych fotografii otrzymanych z dokumentacji twórczości Bazylego Albiczuka z Muzeum Południowego Podlasia. Dzieci i młodzież przy pomocy komputera, korzystając z programu graficznego, wycinały w fotografiach interesujące fragmenty, edytowały i upraszczały je aż do abstrakcyjnych kompozycji, wprowadzając w ruch w rytm współczesnej muzyki.   I tak oto powstała pierwsza abstrakcyjna animacja w Pikselu!!!

A oto słowa podziękowania od organizatorów Punto y Raya Festival Junior:
 
“Ogromnie dziękujemy za piękny film ogrody Bazyli Albiczuk!! Wspaniale było go zaprezentować podczas pokazów. Dodatkowo będziemy wkrótce rozpoczynać filmowe działania edukacyjne inspirowane twórczością różnych polskich i hiszpańskich artystów, film od Państwa będzie wspaniałym przykładem.”
Jak widać odkrywanie i zabawa czystą formą może stać się interesującą przygodą gdzie komputer staje się rewelacyjnym narzędziem do kreowania świata pełnego przestrzeni, barw i światła!!!
Brawo pikselowi artyści!!!

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia pikselowego filmu pod linkiem:  https://www.youtube.com/watch?v=wSOWWkm862E&t=2s
Więcej o Punto y Raya Festival Junior:
https://www.puntoyrayafestival.com/pl/junior

 

Skip to content